Де у Вінниці у 1925 році знімали фільм «Єврейське щастя»

Ми продовжуємо розповідати вам про місця зйомок кінофільмів у Вінниці. У минулій статті ми писали про фільм «Пригоди Толі Клюквіна», який знімали на вулицях міста у 1964 році.

Сьогодні мова піде про кінострічку «Єврейське щастя», яка вийшла у світ у 1925 році. Перша назва фільму – «Менахем-мендл». Чорно-білий німий фільм супроводжується субтитрами та музикальним супроводом, який написав композитор Лейб Пульвер.

Всі натурні зйомки проходили на теренах України — в Кременчуці, Катеринославі, Харкові, Бердичеві, Києві, Одесі та Вінниці.

Фільм керівника легендарного Державного єврейського театру Олексія Грановського став гучним екранним дебютом для виконавця головної ролі, зірки Соломона Міхоелса і для автора смішних інтертитрів до картини, письменника Ісаака Бабеля, автора знаменитих «Одеських оповідань».

Успішна спільна робота у Державному Єврейському Театрі Грановського, Міхоелса, Альтмана і композитора Лейба Пульвера наштовхнула їх на думку зняти разом фільм. Сценарій був написаний Шолом-Алейхемом, а автором титрів став Ісаак Бабель. У 1924 р, коли постало питання про вибір натури, знімальна група за пропозицією Натана Альтмана приїхала в його рідну Вінницю. Тут район Єрусалимка зберігся в первозданному «шолом-алейхемському» вигляді. Для нас цей фільм примітний тим, що плівка зафіксувала стару Вінницю 1920-х років, людей, будівлі, зберегла дух тієї епохи.

 

Сюжет кінокартини такий: Менахем Мендл, який намагається заробити то як страховий агент, то як продавець корсетів, і нарешті, як шадхен-сват, не чекає милості від долі, а намагається домогтися успіху сам. І сміється крізь сльози над своїми пригодами … Це історія з реального життя єврейського містечка — штетлу, з його жахливою бідністю і невтомною веселістю мешканців.

Фільм «Єврейське щастя» — динамічний, смішний, в ньому грають чудові актори, але він знятий в естетиці свого часу і, мабуть, дивитися його в первозданному вигляді змогли б сьогодні тільки люди знаючі. Тому виникла ідея написати нову музику до картини, яка б наблизила «Єврейське щастя» до сучасного глядача, «оживила» це кіно для нас.

Фільм «Єврейське щастя» можна переглянути тут.

Дивлячись сьогодні цей фільм, глядачі намагаються вгадати, що за будівля промайнула, або де саме був знятий той чи інший кадр.

Так, Вінницю помітно коли герой переправляється на поромі через річку Південний Буг в районі Кумбар та сучасного Київського мосту.

 

У кадрі помітно острів «Спорт» та сходи Артинова, які були здані в експлуатацію  у 1910 році.

 

Сьогодні ми можемо споглядати тільки 3 прольоти сходів, оскільки нижній проліт пішов під воду, як і острів «Спорт» навпроти, після перебудови в 50-х роках Сабарівської ГЕС тоді і припинили діяльність паромні переправи – замість них з’явились залізобетонні мости.

Сучасні східці знаходяться у занедбаному стані, вони просіли та посипалися. Місцеві жителі давно називають їх «потьомкінськими сходами»,вона нагадують одеські, тільки у зменшеному форматі.

Наступна локація вінницької зйомки це ринок біля Єрусалимки. Ймовірно це ринок, який був на тодішній Казанській площі, сьогодні це вулиця Визволення. З того часу тут все змінилось і точне місце кінозйомок вказати майже неможливо, більшість будинків була знесена, на цьому місці збудували кінотеатр Росія, а ринок був перенесений до Калічі, що біля Універмагу.

Люди старшого покоління, які застали Вінницю 50-80-х роках, ще пам’ятають літніх євреїв, які гуляли в центрі міста і говорили на ідиш, євреїв — лікарів, вчителів, інженерів, музикантів. У той час Вінниця мала свій неповторний колорит, створений євреями.

 

Денис Колесник